Genel

BAŞLIYORUZ!

Herkese merhaba! Ben Hasan Ersoy. Yıllardır çok farklı mecralarda yeni bilgiler edinmeye ve öğrendiklerimi çevremdeki insanlarla paylaşmaya gayret ediyorum. Şu an bu yazıyı okuduğunuz platform da bu anlamda benim için yeni bir macera! Öncelikle bu durumdan ötürü fazlasıyla heyecanlı olduğumu belirtmek isterim.

Ben bir Bilişim Teknolojileri öğretmeniyim. 2010 yılından bu yana bu kutsal mesleği büyük bir şevkle icra etmeye gayret gösteriyorum. Ortaokulda Bilişim Teknolojileri dersinin yanı sıra, farklı kurum ve kuruluşlar çatısı altında okul öncesinden yetişkin düzeyine kadar çeşitli gruplara farklı konularda eğitimler vermekteyim. Bu konuların başında kodlama, robotik, 3 boyutlu çizim, mobil uygulama geliştirme gibi başlıkları söyleyebilirim. Bunun yanı sıra, kodlama öğretimi ve başta Scratch platformu olmak üzere bu sürecin öğrenenlere kazandırdıklarını araştırdığım bitirme tezi ile 2019 yılı Ağustos ayında Bursa Uludağ Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü’nde yüksek lisans öğrenimimi tamamladım. Ayrıca popüler bilim kategorisinde yayınlanmış ve bilişim teknolojilerinin dününü, bugününü ve yarınını keyifli ve öğretici bir şekilde anlatan “Buzdolabım İnternet Bağımlısı” kitabım, 2020 yılının Şubat ayında piyasaya çıktı.

Bu site neden oluşturuldu?

Birkaç yıldır başta Youtube olmak üzere birçok sosyal medya platformunda çeşitli konularda (Bilişim Teknolojileri dersi, kodlama öğretimi, web 2.0 araçları vb) kendimi geliştirmeye ve bildiklerimi, öğrendiklerimi etrafımdakilere aktarmaya çalışıyorum. Malumunuz, bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Youtube’da videolarla, Instagram, Facebook ve Twitter’da fotoğraflarla, kısa yazılarla anlatmaya çalıştığım; hatta bazen anlatmak isteyip de hangi mecrada ne şekilde anlatabileceğime karar veremediğim konuları bu sitede anlatmaya karar verdim. Bu yüzden diyorum ki; “Birlikte Öğrenelim.”

Bu sitede bizi neler bekleyecek?

Aslında kendimi çok sınırlandırmak istemiyorum. Elbette belli konu başlıkları olacak ama geniş bir yelpaze ile karşılaşacağınızı söyleyebilirim. Bu başlıkları şu şekilde sıralayabilirim:

  • Eğitim-Öğretim Meselesi: Görevinde 11. yılını çalışan ve hasbelkader kendini yenilemeye çalışan bir öğretmen olarak eğitim-öğretim süreçlerine dair görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Bu başlık altında, özellikle son bir yıldır yoğun bir şekilde tecrübe ettiğimiz uzaktan eğitim süreci ve bu süreçte kullanılabilecek yöntem/teknik/araç önerilerinde de bulunmaya gayret edeceğim.
  • Bilişim Teknolojileri: Bilişim teknolojileri dersine dair içerik, yöntem, teknik, araç önerilerine yer vereceğim. Özellikle kodlama öğretimi nedir ve hangi yaş gruplarında hangi araçlar nasıl kullanılabilir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca başta code.org ve Scratch olmaz üzere birçok kodlama aracına dair detaylı içerikler ve ders videoları paylaşacağım.
  • eTwinning Projeleri: Avrupa Birliği’ne üye ve üyelik aşamasında olan ülkelerdeki okulların birbirleriyle dijital ortamda işbirliği içinde proje geliştirmelerine imkan tanıyan eTwinning proje süreçlerine dair içeriklere de yer vereceğim. Bu süreçte A’dan Z’ye nelere dikkat etmemiz gerektiğini ve 2015 yılından bu yana aktif bir şekilde içinde bulunduğum projelere dair tecrübelerimi de detaylı olarak paylaşacağım.
  • Kitaplar: Bu sitede elbette kitaplar da olacak. Şu anda 6 yaşında olan oğlum için yıllardır büyük bir özenle kurduğumuz kitaplık ve okul öncesi yaş grubu için kitap tavsiyelerinin yanı sıra, ortaokul ve lise düzeyi çocuk ve ilk gençlik kitapları, öğretmenlere yönelik kitaplar ve ebeveynlere hitap edecek kitaplara dair yorumlarımı ve önerilerimi de sizlerle paylaşacağım. Bunun yanı sıra, 2020 yılında yayınlanmış Buzdolabım İnternet Bağımlısı kitabıma dair içerikler, etkinlikler ve haberleri de paylaşmaya gayret edeceğim.
  • Diziler/Filmler: Beni tanıyanlar dizi/film konusundaki düşkünlüğümü de bilirler. Bu sitede izlediğim dizi ve filmlere dair yorumlarımı ve önerilerimi de paylaşmayı planlıyorum.
  • Gezi Rotaları: Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi çok seven bir aile olarak bu deneyimlerimizi sizlerle de paylaşmak istiyoruz. 2020 yılının Ağustos ayının sonlarında arabamıza monte ettiğimiz araç üstü çadırla kısa süreli maceralar yaşadık. 2021 yılının ilkbahar ve yaz aylarında bu maceralarımıza devam etmek konusunda çok sabırsız ve heyecanlıyız. Bu sitede bu konudaki tecrübelerimizi ve önerilerimizi de bulabileceksiniz.

Özetle bu sitede çeşitli konularda bolca paylaşım bulabileceksiniz. Ben bu içeriklerin sizler tarafından ilgi göreceğine, beğenileceğine ve faydalı bulunacağına inanıyorum. Umarım bu beklentimi gerçeğe dönüştürebilirim. O zaman hadi başlayalım!

BAŞLIYORUZ!&rdquo için 2 yorum

  1. Heyecanla ve keyifle paylaşımlarınızı bekliyor olacağım 😊

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: