Genel Yazılar

Pandemi Sürecinin İnternet ve Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıklarımıza Etkisi

We Are Social ve Hootsuite kuruluşları birkaç yıldır gerek ülkeler bazında gerekse dünya genelinde oldukça detaylı bir şekilde internet ve sosyal medya kullanım istatistiklerimizi içeren çalışmalar yayımlıyor. Pandemi öncesinde, yıl içinde düzenli olarak 3-4 defa yapılan bu araştırma çalışmaları, pandemi süreci boyunca biraz aksamış durumda. Örneğin ülkeler bazında yayınlanan son raporun tarihi Ocak 2020. Dünya genelindeki istatistiklerin sonuncusu ise, Ocak 2021 tarihli. Aslında yaklaşık 3 ay önce yayınlanan bu rapor, pandemi sürecinde internet ve sosyal medya kullanım alışkanlıklarımızın ne düzeyde bir değişim gösterdiğini büyük ölçüde ortaya koyuyor. Gelin bu araştırmanın sonuçlarını “birlikte öğrenelim”.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, 2021 yılının Ocak ayında yayınlanan rapordaki bazı istatistikleri paylaşırken bunları, aynı raporun 2020 yılı Ocak ayındaki versiyonunda yer alan istatistiklerle kıyaslayarak, pandemi sürecinde oluşan değişimi ortaya koymaya çalışacağım.

Digital in 2021 başlığı ile yayınlanan rapora göre, dünya nüfusu 7.83 milyar ve bu nüfusun %54’ü (4.2 milyar kişi) aktif sosyal medya kullanıcısı. Bu sayı, bir önceki yıla göre 490 milyon kişilik bir artış göstermiş durumda! Yani pandemi sürecinde geçirdiğimiz ilk yılda, dünya genelinde yaklaşık yarım milyar insan daha sosyal medya kullanmaya başlamış! Bu aynı zamanda, 2016 yılından bu yana tutulan bu istatistikte, yıllık artışlara göre, kişi bazında en yüksek artışın yaşandığı yıl!

Yıl boyunca dünya genelinde en çok ziyaret edilen site, yıllardır olduğu gibi, yine Google olmuş. Bu, beklenmedik bir durum değil elbette. Fakat en çok ziyaret edilen 20 web sitesi listesine baktığımızda pandemi döneminin etkilerini görmemiz mümkün. En çok ziyaret edilen 20 web sitesi listesinin 2. sırasında, hem 2019 yılında hem de 2020 yılında Youtube var. Ancak Youtube’da geçirilen ortalama süre, bir önceki yıla göre çok büyük bir artış göstermiş durumda. Aynı şekilde bu iki listede artış gösteren sitelerden birisi, tahmin edeceğiniz üzere, Netflix. Dünya genelinde online alışveriş anlamında en çok tercih edilen platformların başında gelen Amazon da listede 13. sıradan 9. sıraya yükselmiş. Bu istatistikteki en çarpıcı platform ise elbette Zoom! 2019 yılında en çok ziyaret edilen 20 web sitesi listesinde yer almayan bu platform, 2020 yılında bu listeye direkt olarak 18. sıradan girmiş durumda. Ayrıca Zoom, platformların ortalama kullanım süresine göre 6. sırada! Yani pandemi sürecinde ortalama en çok vakit geçirdiğimiz platformlar Facebook, Youtube, Google, Amazon, Baidu (Uzakdoğuda kullanılan bir web arama motoru) ve Zoom!

Sıradaki istatistiği bir önceki yıl ile kıyaslayamayacağım. Çünkü önceki yıl yapılan araştırmada bu tür bir ölçme yapılmamış. Eğer böyle bir kıyaslama yapma imkanımız olsaydı, eminim çok ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Buna rağmen elde edilen istatistiğin önemli anlamlar ifade ettiğini düşünüyorum. Sosyal medya ve video izleme platformlarında geçirilen ortalama süre istatistiğine göre, bir kullanıcının bir ayda Youtube’da geçirdiği ortalama süre 23.2 saat! Yani her ay ortalama bir günümüzü Youtube’da geçiriyoruz. Listedeki diğer önemli platformlar ise Netflix (7 saat), Youtube Kids (6.2 saat), Twitch (5.1 saat), Amazon Prime Video (3.7 saat).

YouTube ile ilgili çarpıcı birkaç istatistik daha vereyim. Youtube’un toplam kayıtlı kullanıcı sayısı 2 milyar ve günlük ortalama 1 saatte 1 milyar video izlenmektedir. İzlenen videoların %70’i ise mobil cihazlar üzerinden izlenmektedir.

2020 yılında en çok indirilen mobil uygulamanın TikTok olduğunu görmek çok da şaşırtmadı ama bir miktar üzdü açıkçası! Listede Zoom, Telegram ve Netflix’i görmek de istemsizce tebessüm ettirdi.

Özetle pandemi süreci, her şeyi olduğu gibi, internet ve sosyal medya kullanım alışkanlıklarımızı da bir miktar değiştirmiş durumda. Fırsat buldukça bu tür istatistikler paylaşmaya devam edeceğim. Bu yazıda bahsi geçen iki rapora aşağıdaki linklerden erişip detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Digital in 2020: https://dijilopedi.com/2020-dunya-internet-sosyal-medya-ve-mobil-kullanim-istatistikleri/

Digital in 2021: https://dijilopedi.com/2021-dunya-internet-sosyal-medya-ve-mobil-kullanim-istatistikleri/

Kaynak: https://dijilopedi.com/

Pandemi Sürecinin İnternet ve Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıklarımıza Etkisi&rdquo için 4 yorum

  1. Çörekotu

    Sosyal medya detoksu ile ilgili bir yazı şahane olurdu ☺️

    Liked by 1 kişi

  2. Yine muazzam bir içerik olmuş Buzdolabım İnternet Bağımlısı kitabının devamı olur bu içerikler emeğinize sağlık.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: