Scratch

Scratch Öğretmen Hesabı İşlemleri

En popüler blok tabanlı kodlama araçlarından birisi olan Scratch’in web sitesinde öğretmen hesabı açabilir, sınıflar oluşturabilir, öğrenciler ekleyebilir ve öğrencilerinizin çalışmalarını takip edebilirsiniz. Nasıl mı? Gelin “birlikte öğrenelim!”

Scratch web sayfasında sayfanın ortalarında yer alan “Eğitimciler İçin” butonuna tıklayarak Scratch’in nasıl kullanılabileceği hakkında dokümanlara ve detaylı içeriklere ulaşabilirsiniz. Ayrıca ulaştığınız bu sayfada “Öğretmen Hesapları” butonuna tıklayarak öğretmen hesabı oluşturma işlemine bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Açılan sayfada “Hesap İsteği” butonuna tıklayarak öğretmen hesabı açma isteğiniz için doldurmanız gereken forma ulaşabilirsiniz. Bu formun ilk aşamasında daha önce oluşturulmamış yeni bir kullanıcı adı ve bu hesaba giriş için kullanacağınız bir parola belirlemelisiniz. Sonraki aşamalarda sırasıyla şu bilgileri doldurmanız gerekecek; doğduğunuz ay/yıl, cinsiyet, ülke, ad, soyad, telefon numarası, kurumunuzun adı, kurumdaki göreviniz, kurum türü, kurum web sitesi (zorunlu değil), ülke, kurumun adresi, kurumun bulunduğu şehir, posta kodu (zorunlu değil), Scratch’i kurumunuzda nasıl kullanmayı planlıyorsunuz, elektronik posta adresi.

Bu bilgileri girdikten kısa bir süre sonra hesabınızın öğretmen hesabı olarak onaylandığına dair bir e-posta alacaksınız ve giriş yaptığınızda şöyle bir sayfa ile karşılaşacaksınız:

Bu görüntü, öğretmen hesabı talebinizin olumlu sonuçlandığını gösteriyor ve “Benim Sınıflarım” butonuna tıklayarak sınıflar oluşturabilir ya da önceden oluşturduğunuz sınıfları görüntüleyebilirsiniz. Açılan sayfada sağ üst köşede yer alan “Yeni Sınıf” butonu yardımıyla sınıflarınızı oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz sınıflarının isminin altında “Ayarlar-Öğrenciler-Stüdyolar-Etkinlik” şeklinde dört adet buton göreceksiniz. “Öğrenciler” butonuna tıklayıp açılan sayfada “Yeni Öğrenci” butonuyla bu sınıfa öğrenci ekleyebilirsiniz. Bu aşamada yapmanız gereken tek şey öğrenciler için kullanıcı isimleri oluşturmak. Öğrenciler Scratch web sitesinde sağ üst köşede yer alan “Giriş Yap” butonuna tıkladığında kullanıcı adı bölümüne sizin üreteceğiniz kullanıcı ismini yazarken şifre bölümüne ise “sizin kullanıcı adınızı” yazmalı. Bu nokta çok önemli! Öğretmen hesabı üzerinden ekleyeceğiniz öğrenciler, ilk girişte parola kısmına sizin kullanıcı adınızı yazıyor. Bu şekilde giriş yaptıkları anda sistem direkt olarak parola değişikliği ekranına yönlendiriyor ve öğrenciler öncelikle bu parolayı değiştirerek kendilerine diledikleri gibi bir parola belirleyebiliyorlar. Sınıflara tıkladığınızda açılan öğrenci listesinden öğrenci ismine tıklayarak ilgili öğrencinin yaptığı çalışmaları görebilirsiniz.

Ayrıca üst sekmelerdeki “Etkinlik” bölümüne girip ilgili sınıfta öğrencilerin son yaptığı işlemleri toplu olarak da görebilirsiniz.

Bu yöntemle öğrencilerin Scratch’te aktivasyonu yapılmış bir hesap oluşturma ve sizin de onların yaptığı çalışmaları takip etme işlemleri oldukça kolaylaşıyor. Bu işlemlerin nasıl yapıldığını videolu olarak anlattım. Aşağıda bu videoya da ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

Scratch Öğretmen Hesabı İşlemleri&rdquo için 2 yorum

  1. Çörekotu

    Çok açıklayıcı olmuş. Konuyla ilgili videonun da hemen altında olması kolaylık sağlamış☺️☺️☺️

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: