Genel Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitimde Canlı Dersleri Müzik Eşliğinde Başlatmaya Ne Dersiniz?

2020 yılının Mart ayından bu yana ülkemizde pandemi sürecini yaşamaktayız ve tam 1 yıldır eğitim-öğretim, büyük ölçüde uzaktan eğitim şeklinde devam ediyor. EBA ve Zoom platformları üzerinden işlediğim derslere uzun süredir müzik eşliğinde başlıyorum. Derse katılacak öğrencilerin tamamını ders başında karşımda göremiyorum maalesef. Çeşitli sebeplerle öğrencilerin derse katılmaları birkaç dakika sürebiliyor. Birkaç ay önce yapılan güncelleme sayesinde EBA üzerinden derslerimizi 2 dakika daha erken başlatabiliyoruz. Bu 2 dakikaya, dersin başındaki bir iki dakikayı ekleyip küçük bir müzik dinletisi ile öğrencileri karşılamak ve öğrencilerin toparlanmasını bu şekilde beklemek, hem benim için hem de öğrencilerim için süreci daha keyifli kılıyor. Bu noktada duruma göre farklı müzik türleri tercih ettiğim de oluyor. Bu yazıda sizlerle bu süreçte tercih ettiğim müzikleri ve videoları paylaşacağım.

Müzik türü olarak genellikle sakin, dinlendirici, rahatlatıcı müzikleri tercih ettiğimi söyleyebilirim. Bunun için Youtube’da Quiet Quest – Study Music, Mark Eliyahu ve Dünyadan Sesler kanallarını incelemenizi tavsiye ederim.

Bazen kameramı kapatıp ekran paylaşımı yaparak bu süreci videolarla da destekliyorum. Quiet Quest – Study Music kanalındaki video klipler buna çok uygun. Dinlendirici müzikleri, muhteşem doğa görüntüleri eşliğinde dinleyebilirsiniz.

Bu amaçla faydalanabileceğiniz bir başka kanal da Scenic Relaxation kanalı. Buradaki rahatlatıcı müzikler de dünyanın dört bir yanından farklı ülkelerden, ortalama birer saatlik muhteşem doğa görüntüleri ile desteklenmiş durumda.

Bu tür müzikler ararken tesadüfen keşfettiğim, 16 yaşında bir genç kızdan da bahsetmek isterim. Youtube’da yaklaşık 4.5 milyon abonesi olan ve İrlanda’da sokaklara ses sistemi kurup solo ya da arkadaşlarıyla düet şeklinde çok başarılı performanslar sergileyen Allie Sherlock. Az önce de belirttiğim gibi kendisi henüz 16 yaşında ve gerçekten çok başarılı bir müzisyen olma yolunda. Bazen derslere onun performanslarından bir kesitle başladığım zamanlar da oluyor.

Bunun yanı sıra, bazen derslere enerjik ve kıpır kıpır bir şarkıyla başlamayı tercih ediyorum. Bu da genellikle sabah erken saatlerde yapılan ilk derslerde biraz olsun öğrencileri uyandırabilmek istediğim zamanlarda oluyor. Bazen de ilk derste öğrencilerin çok pasif kaldığını hissediyorum ve bir nevi yüzlerine su çarpmış gibi uyandırmak istiyorum 🙂 Eğer aynı sınıfla 10 dakikalık aranın ardından 2. dersim varsa bu derse hareketli bir müzikle başlayıp kendilerine getirmeye çalışıyorum 🙂

Bunun için kullandığım müziklerden bazıları şöyle:

Dinlendirici müzikler için yukarıda bahsettiğim kanallara mutlaka göz atmanızı öneririm. Ayrıca uygun görürseniz bu sitede sayfaların sağ tarafında yer alan listedeki şarkılardan da faydalanabilirsiniz. Onun dışında birkaç ilave de yapayım:

Sizin de bu amaç için kullandığınız farklı şarkılar varsa yorum olarak paylaşabilirsiniz. Katkılarınız için şimdiden teşekkür ederin 🙂

Uzaktan Eğitimde Canlı Dersleri Müzik Eşliğinde Başlatmaya Ne Dersiniz?&rdquo için 6 yorum

 1. Çörekotu

  Çok iyi fikir. Bugünden itibaren ben de müzik ile başlayacağım ☺️

  Liked by 1 kişi

 2. Ben bunu yapıyorum, çok keyifli oluyor 🙂
  Karolina Protsenko adındaki bir kız çocuğu Kenan çalıyor, mini sokak konserleri var. Gençlerin favori parçalarını çalıyor. Çocukların hoşuna gidiyor. Aynı zamanda Mark Eliyahu zaten favorim. Pandemi olmasaydı geçtiğimiz sene 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Mark Eliyahu’nun Journey isimli parçasıyla bir gösteri yapacaktık. Çok da çalışmıştık ama olmadı. Şimdilik 😉
  Karolina’yı çocuklara izletmemin bir sebebi de müziğin evrensel birleştiriciliğinin yanı sıra onları da müziğe, bir enstrüman çalmaya özendirmekti açıkçası. İşin enteresan tarafı ben müzik öğretmeni değilim, sizin gibi bir branş öğretmeniyim. Branşım Beden Eğitimi…. Ben branşlar bazında değil eğitimin bir bütün olduğuna ve bölünmemesi gerektiğine inananlardanım. Çünkü bilgi bir bütün gerçek hayatta.
  Çok güzel bir uygulama hocam, tebrik ederim. Aranızda benim de olduğumu bilmenizi isterim.

  Liked by 1 kişi

 3. Mustafa Yiğit

  Hocam, merhaba, siteniz için teşekkür ediyorum, sitenin sağ bölümünde yer alan müzik çalar kısmını site içerisindeki sayfa değiştiğinde çalmaya devam edecek şekilde ayarlayabilirseniz güzel olur diye düşünüyorum, Bir içerikten diğer içeriğe geçişte müzik durmak zorunda kalıyor, takdir edersiniz ki bir sayfada çoğu zaman bir müzik süresince kalınamıyor. İyi çalışmalar diliyorum.

  Liked by 1 kişi

  • Merhaba hocam. Eleştirinizde haklısınız. Mutlaka dikkate alacağım ve bahsettiğiniz şekilde düzenlemeye çalışacağım. Desteğiniz için teşekkür ederim.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: