Bilişim Teknolojileri Ders İçerikleri Genel

Basit Yapay Zeka Modelleri Geliştirmenin Eğlenceli Yolu: Teachable Machine

Son yılların en çok konuşulan teknolojilerinin başında şüphesiz yapay zeka teknolojisi geliyor. Bir yazılım, uygulama ya da sistemi programladığınızda, yazdığınız komutların birebir karşılığını alırsınız. Bu sistem bu kodların karşılığı olan eylemleri harfiyen uygular. Ama bu sistem, bir yapay zeka modeli içeriyorsa, bu durumda sizin verdiğiniz komutlara ilave görevler ekleyip farklı yorumlamalarda da bulunabilir. Sizin ona öğrettiklerinizle, karşısına çıkan farklı durumları kıyaslayarak, elde ettiği verileri analiz edip istatistik hesabı yaparak, bu yeni durumlara da karşılık verebilir. Bu yazıda sizlere tanıtacağım platform, makine öğrenmesi modelleri geliştirebilmek için kullanacağınız en kolay platformlardan birisi. Nasıl olduğunu gelin “birlikte öğrenelim.”

Bahsettiğim platform, Google’ın Teachable Machine platformu. Ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi, “fotoğraflarınızı, seslerinizi ve duruşunuzu tanıyabilmesi için bilgisayarınızı eğitin” ifadesi ile karşılıyor sizi. Ayrıca, “hiçbir kodlama bilgisi ya da deneyime ihtiyaç duymadan makine öğrenmesi modelleri oluşturmanın hızlı ve kolay yolu” tanımlaması da oldukça önemli. Burada bahsi geçen “makine öğrenmesi” ise yapay zekanın bir alt dalıdır.

Öncelikle makineyi çeşitli fotoğraflar ya da sesler üzerinden eğiteceğiz. Sonrasında da oluşturduğumuz bu modelin ne oranda doğru çalıştığını, bir nevi ne düzeyde eğitebildiğimizi görmüş olacağız. Örneğin farklı enstrümanların seslerini dinletip kaydederek bu enstrümanların seslerini öğrenmesini sağlayacağız. Ardından bu enstrümanlara ait farklı sesler dinleterek enstrüman seslerini tanımasını bekleyeceğiz. Bu noktada sistem, bizim öğrettiğimiz seslerle, yeni karşılaştığı sesleri kıyaslayarak ve istatistik hesapları yaparak, bu sesin hangi enstrümana ait olabileceği konusunda tahminde bulunacak.

Platformun ana sayfasına girdiğinizde (https://teachablemachine.withgoogle.com/) karşınıza çıkan “Get Started” butonuna tıklayarak uygulamaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir yazılım indirip kurmanıza ya da sistemde üyelik oluşturmanıza gerek yok!

Açılan sayfada bu 3 seçenek ile karşılaşacaksınız.

  1. Image Project: Web kamerası üzerinden ya da dosyalarınızdan yükleme yaparak ekleyeceğiniz fotoğrafların/görsellerin analizi.
  2. Audio Project: Mikrofonunuzdan kayıt yaparak ya da dosyalarınızdan yükleyerek ekleyeceğiniz “birer saniye uzunluktaki” seslerin analizi.
  3. Pose Project: Web kamerası üzerinden ya da dosyalarınızdan yükleme yaparak ekleyeceğiniz fotoğrafların/görsellerin analizi. “Image Project” seçeneğine çok benzese de farklı bir analiz süreci işliyor. İlk seçenekte her türlü nesne (eşya, meyve vb) fotoğrafı analiz edilirken bu seçenekte bir insanın duruşu/pozu üzerinden bir analiz yapılıyor.

Image Project butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkan bu sayfada varsayılan olarak iki sınıf (class) göreceksiniz. Öncelikle bu sınıflara isim verebilir ve altta yer alan “Add a class” butonuna tıklayarak yeni sınıflar da ekleyebilirsiniz. Sınıf isimlerinin altında yer alan “Add Image Samples” bölümünden web kamerası aracılığıyla ya da dosya yükleyerek bu sınıfa uygun görselleri yüklemelisiniz. Oluşturduğunuz bu sınıfları makineye bu fotoğraflar üzerinden öğretmeye çalışıyorsunuz aslında. Bu örnekleri ekledikten sonra “Train Model” butonuna tıklayıp kısa bir süre beklemelisiniz. Bu süreçte makine, sizin öğrettiklerinizi pekiştiriyor gibi düşünebilirsiniz. Ardından ekranın sağ tarafında bir ön izleme (preview) ekranı çıkıyor. Burada yine web kamerası aracılığıyla ya da dosya yükleyerek makinenin bu görsellerin öğrendiği sınıflardan hangisine ait olduğuna dair tahminlerini inceleyebilirsiniz. Platformdaki diğer kategorilerde de (Audio Project & Pose Project) benzer mantığa sahip bir süreç sizi bekliyor olacak.

Aşağıdaki görsellerde gerek “Image Project” gerekse “Audio Project” kategorileri için yapılmış basit bazı modelleri görebilirsiniz.

“Teachable Machine with Google”, yapay zekanın bir alt dalı olan makine öğrenmesi konusunda modeller geliştirip bu süreci deneyimlemek adına son derece basit ve keyifli bir platform. Bu yazımda sizlere bu platformu anlatmaya çalıştım. Merak ettiklerinizi yorum bölümünde paylaşabilirsiniz, elimden geldiğince cevaplamaktan memnuniyet duyarım 🙂

Bu tür konulara ilginiz varsa biraz daha gelişmiş bir platform arayışına girerseniz “Machine Learning For Kids” platformunu incelemenizde fayda var derim 🙂

Basit Yapay Zeka Modelleri Geliştirmenin Eğlenceli Yolu: Teachable Machine&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: