Genel

Türkiye’de İnternet ve Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri – 2021

We Are Social ve Hootsuite kuruluşları birkaç yıldır gerek ülkeler bazında gerekse dünya genelinde oldukça detaylı bir şekilde internet ve sosyal medya kullanım istatistiklerimizi içeren çalışmalar yayımlıyor. Dünya geneli için yayınlanan son raporu sizler için analiz etmiştim ve “Pandemi Sürecinin İnternet ve Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıklarımıza Etkisi” başlığı altında paylaşmıştım. Bu raporun ülkemiz özelinde yayınlanmış versiyonunda da çok ilginç sonuçlar mevcut. Şimdi gelin ülkemizde internet ve sosyal medya kullanım durumunun en güncel halini “birlikte öğrenelim.”

Yayınlanan rapora göre yaklaşık 84.7 milyonluk nüfusumuzun %77.7’si (65.8 milyon) internet erişimine sahipken %70.8’i (60 milyon) aktif bir şekilde sosyal medya kullanmakta. Son bir yılda ülkemizde sosyal medya kullanmaya başlayan kişi sayısı 6 milyon artmış. Bir önceki yılda, yani 2019-2020 arasında sosyal medya kullanıcısındaki artış 2.2 milyondu. 2020-2021 arasında bu sayının 6 milyon olması gerçekten çarpıcı bir istatistik.

İnternette geçirilen ortalama süre geçen yıl yayınlanan raporda 7 saat 29 dakika iken bu yılın raporunda bu sayı 7 saat 57 dakikaya yükselmiş durumda. Bu yükselişte elbette pandemi sürecinin etkisi yadsınamaz.

Bir günde ortalama 8 saatimizi, yani günün üçte birini internette geçiriyor olmamız da çok önemli bir istatistik. Ayrıca bu sürenin yaklaşık 3 saatini sosyal medya hesaplarında geçirdiğimizi de söylemeliyiz.

Ülkemizde 2020 yılı boyunca en çok ziyaret edilen 20 internet sitesine ve bu sitelerde geçirilen ortalamaya süreye baktığımızda, yine çarpıcı sonuçlarla karşılaşıyoruz. Bir önceki yılın istatistiklerine göre ilk 3 sıra değişmezken, bu sitelerde geçirdiğimiz sürelerin arttığını görüyoruz. Örneğin bir önceki yıl Youtube’da bir günde ortalama 11 dakika 44 saniye kalıyorken, 2020 yılı boyunca Youtube’da geçirdiğimiz ortalama süre 17 dakika 23 saniyeye yükselmiş durumda. Bir önceki yıl 4. sırada olan Facebook’un önüne bu yıl Trendyol ve Sahibinden geçmiş. Bir önceki yıl ilk 20’de yer almayan EBA ve Zoom platformları bu yıl ilk 10’de yer alırken, Instagram da bu yıl ilk 20’ye girmeyi başarmış.

Bir önceki yılın raporunda yer almayan önemli istatistiklerden birisi de yetişkin internet kullanıcılarının, dijital mahremiyetleri konusundaki endişeleri ile ilgili. Buna göre, kullanıcıların %22.7’si çeşitli uygulamalarla ekran kullanım sürelerini kontrol altında tutmaya çalışmış. Yetişkin internet kullanıcılarının %42.5’i reklam engelleme uygulamaları kullanırken %56.2’si web tarayıcılarındaki çerezleri silmeyi tercih etmiş. Kullanıcıların %61.6’sı internette neyin gerçek neyin sahte olduğu konusunda, %29.3’ü ise şirketlerin kişisel bilgileri nasıl kullandığı konusunda endişe duyduklarını belirtmiş.

Ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformları listesinde ilk 5 sıra değişmemiş olsa da bir önceki yıla göre bu platformların kullanım oranlarında önemli artışlar mevcut. Youtube %90’dan%94.5’e, Instagram %83’ten %89.5’e, Whatsapp %81’den %87.5’e, Facebook %76’dan %79’a, Twitter %61’den %72.5’e yükselmiş durumda. Listenin tamamında en çok artış görülen platform ise Twitter. Ayrıca her sosyal medya kullanıcısının ortalama 9.4 farklı sosyal medya hesabı bulunmaktadır.

Android cihazlarda en çok zaman harcanan sosyal medya ve video izleme platformlarında da listedeki isimler beklenenin dışında değil. Bu platformlarda geçirilen süreler ise tabloda da gördüğünüz gibi oldukça yüksek.

2020 yılı boyunca en çok indirilen mobil uygulamalar ve oyunlar listesinde de çok ilginç sonuçlar mevcut. Bir önceki yıl bu listede 4. sırada olan Tiktok, bu yıl 1. sırada yer alırken, 2020 yılında ülkemizde en çok indirilen mobil uygulama oldu. Hala Tiktok kullanmamış ve bu platformdaki bazı kullanıcıların ürettiği (!) içerikleri gördükten sonra kullananlara saygı duymak konusunda ciddi çaba sarf eden birisi olarak bu istatistiğe üzüldüğümü belirtmek isterim.

Bir önceki yıl en çok indirilen ilk 10 uygulama listesinde yer almayıp bu yıl bu listeye giren uygulamalar (tahmin edeceğiniz üzere); Hayat Eve Sığar, Zoom, EBA, E-Devlet, Hepsiburada.

Bu yıl en çok indirilen mobil oyunlar ise, Pubg Mobile, Brawl Stars, Subway Surfers.

Kategorilerine göre mobil uygulama kullanımı (bir önceki yılın oranları ile birlikte):

  1. Sosyal Ağ Uygulamaları – %96.3 – (%92)
  2. Anlık Mesajlaşma (Chat) Uygulamaları – %96.1 – (%92)
  3. Eğlence ve Video Uygulamaları – %87.1 – (%83)
  4. Müzik Uygulamaları – %68.6 – (%64)
  5. Alışveriş Uygulamaları – %68.5 – (%61)
  6. Harita Uygulamaları – %68.4 – (%64)
  7. Oyun Uygulamaları – %61.1 – (%60)
  8. Bankacılık ve Finans Uygulamaları – %48.2 – (%44)
  9. Sağlık Uygulamaları – %35.3 – (%28)
  10. Buluşma ve Arkadaşlık Uygulamaları – %11.1 – (%12)

Mobil cihazlarımızda internet üzerinden en çok yaptığımız işlem ise Görüntülü Aramalar (%60.8). Bir önceki yılın raporunda bu eylem ilk 5 sırada yer almıyordu.

Paylaştığım sonuçlardan da gördüğünüz gibi, pandemi süreci, hiç de şaşırtıcı olmayacak bir şekilde, internet kullanım istatistiklerimiz üzerinde çok etkili olmuş durumda. Raporun tamamına ulaşmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Raporun tamamı: https://datareportal.com/reports/digital-2021-turkey?rq=Turkey

Türkiye’de İnternet ve Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri – 2021&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: