Yazılar

Web 2.0 Araç mı, Amaç mı?

“Web 2.0” kavramı, son yıllarda eğitim-öğretim süreçlerinde en çok kullandığımız kavramların başında geliyor. Eğitimde teknoloji entegrasyonu meselesinin yüksek sesle tartışıldığı günlerden bu yana web 2.0 araçlarının, gündemin en tepesinde kendisine yer bulmasının farklı sebepleri oldu. Öncelikle eTwinning proje faaliyetlerinin Milli Eğitim Bakanlığı’nın da destekleriyle yaygınlaşmasının, “web 2.0 araçları”nın popülaritesine önemli bir katkı sağladığını düşünüyorum. Buna ek olarak, yaklaşık 1.5 yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci ve buna paralel olarak ülkemizde son 1 yıldır eğitim-öğretim faaliyetlerinin büyük bölümünün uzaktan eğitim yoluyla yürütülmesi de bu popülaritenin artmasında önemli bir etken oldu. Pandemi sürecinin, sağlık sorunlarının yanı sıra moral/motivasyon anlamında da insanları boğduğu şu dönemde, birçok öğretmen ve öğrenci, çeşitli gerekçelerle “web 2.0” can simidine sarılmış durumda.

Fakat bu noktada tartışılmaya değer bir konu açmak istiyorum. Web 2.0 platformları eğitim-öğretim süreçlerinde araç mı olmalıdır, yoksa amaç mı? Bir başka deyişle web 2.0 platformları, derslerde dikkat çekme, sunum yapma, öğrenci aktif katılımını sağlama, yapılandırmacı ya da proje tabanlı eğitimi destekleme, oyunlaştırma, etkin ve hızlı ölçme/değerlendirme yapma gibi birçok meseleyi daha verimli ve basit hale getirmek için kullanmamız gereken “araçlar” mı olmalı, yoksa derslerde direkt olarak çeşitli web 2.0 platformlarının kullanımını “bir ders konusu gibi” anlatmayı amaç mı edinmeliyiz? Gelin bu konuyu “birlikte tartışalım.”

Öncelikle, bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, web 2.0 araçlarının eğitim-öğretim süreçlerine dahil edilmesi, öğrencilerin motivasyonunu artırmakta, kalıcı öğrenmelerini sağlamakta, öğrencilerin kendi öğrenme sorumluluklarını almalarına ve derin öğrenme gerçekleştirmelerine katkıda bulunmaktadır. Web 2.0 araçlarını kullanan öğrenciler, sınıfta sadece verilen bilgiyi tüketen bireyler konumundan; bilgiyi üreten, manipüle eden, kaynağını sorgulayan ve yeni bilgiler üreten aktif birer öğrenci grubuna dönüşmektedirler.

Bunların yanı sıra, yazının başında da dile getirdiğim gibi, uzun zamandır sürdürmekte olduğumuz uzaktan eğitim sürecinde de web 2.0 araçlarının kullanımı, bu süreci hem öğrenciler hem de öğretmenler açısından oldukça kolaylaştırmakta. Canlı derslerde öğrencilerin derse motivasyonunu sağlayacak ilgi çekici ders materyalleri hazırlanması, öğrencilerin derse katılımını temin edecek etkileşimli içeriklerin ve dijital oyunların üretilmesi, ölçme ve değerlendirme faaliyetlerinin uzaktan yürütülebilmesi, öğrencilerin derste öğrendikleri doğrultusunda ürettiklerini paylaşma fırsatı sunması açısından da web 2.0 araçlarının kullanılmasının faydalı olacağını düşünüyorum.

Yazının başında ifade ettiğim soruya dönecek olursak, yazdıklarım üzerinden bu soruya vereceğim kişisel cevabımı tahmin etmişsinizdir diye düşünüyorum. Bence web 2.0 platformlarını öğretim süreçlerinde araç olarak kullanmalıyız. Bu süreçte her şeyi bir kenara bırakıp “bu hafta öğrencilerime hangi web 2.0 platformunu tanıtsam?” minvalinde bir derde sahip olmanın çok da doğru olmayacağına inanıyorum. Bu platformları öğretim süreçlerimize, amacımızı, kazanımlarımızı, öğrencilerimizin yaş grubunu, hazırbulunuşluluk durumlarını göz önünde bulundurarak entegre ettiğimizde öğrenciler bu platformların kullanımını zaten öğrenmiş olacaklar. Fakat bir ders konusu gibi “bugün X aracının kullanımını öğreneceğiz” şeklinde bir süreç, hali hazırda ders kazanımlarımıza direkt hizmet etmeyeceği gibi, öğrencilerin bahsi geçen aracı bu kazanımlar doğrultusunda ve üretim odaklı kullanmasını da engelleyecektir.

Konuyla ilgili 2019 yılında ülkemizde yapılmış bir araştırmanın tartışma bölümündeki bir yorumu birebir alıntılayarak sözlerimi noktalamak istiyorum: “Öğretmenler bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanırken hedef olarak öğretim ve öğrenme süreçlerinin geliştirilmesini almalı ve teknolojiyi amaç değil araç olarak kullanmayı tercih etmelidir.”

Bu makaleyi yazma konusunda fikir veren ve teşvik eden kıymetli zümrem Seçil öğretmene teşekkür ederim ☺️

Konuya dair görüşlerinizi yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Alıntı: Öğretmenlerin Eğitimde Yeni Teknolojileri ve Web 2.0 Araçlarını Kullanımlarının Değerlendirilmesi

Web 2.0 Araç mı, Amaç mı?&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: