Genel

Araç Üstü Çadırımızla Bir Aylık Gezi Planımız – 1. Bölüm

2019 yılının sonunda Çin’de başlayıp kısa bir süre içinde birçok ülkeye sıçrayan ve 2020 yılının Mart ayında ise ülkemizde de başlayan koronavirüs salgını, 2021 yılı Temmuz ayı itibariyle etkisini sürdürüyor. Bu sebepten ötürü geçen yaz, tatil anlayışımızda ve planlamamızda bazı değişikliklere gitme ihtiyacı hissetmiştik. Çadır, çekme karavan, motokaravan derken uzun arayışlar ve araştırmalar sonucunda araç üstü çadırda karar kılmıştık. Araç üstü çadır ile ilgili daha detaylı bilgiler aktarmak üzere birkaç içinde ayrı bir içerik paylaşacağım. Geçen yaz bu kararı Ağustos sonu gibi geç bir tarihe bırakınca araç üstü çadırın tadını Erdek taraflarındaki “Tatlısu” mevkiinde gerçekleştirdiğimiz 2 ayrı kamp deneyimi ile çıkarabilmiştik. Fakat tabir-i caizse tadı damağımızda kalmıştı.

Bu yıl ise, damağımızda kalan bu tadın tam anlamıyla acısını çıkaracak bir tatil planı oluşturdum. Bu planlamayı yaparken birkaç hafta boyunca Youtube videoları, Google Maps ve gezi blogları arasında mekik dokudum. Ortaya çıkan sonucu sizlerle de paylaşmak istedim. Gelin detaylara birlikte bakalım.

1.Ayvalık-Balıkesir

Aslında ilk durağımız, İzmir’in Dikili ilçesine bağlı Bademli köyü. Fakat Bursa’dan oraya ulaşırken yol üzerinde Ayvalık’ta birkaç saatlik bir mola vermek gerektiğini düşündük. Sabah Bursa’dan yola çıktığımızda İzmir yolu üzerinde yer alan Gökhan Aperatif’te kahvaltımızı yapacağız. Ayvalık’ta biraz gezdikten sonra ise öğle yemeğinde Ayvalık tostu yemeyi planlıyoruz. Bunun için bulduğumuz iki alternatif ise, “Sürçam Tost Evi” ve “Ayvalık Gücü 2 Çay Bahçesi”. Muhtemelen Güler Tatlıhanesi’ne uğrayıp Lor Tatlısını deneyimlemek konusunda da irademe yenik düşeceğim. Buradan Dikili’ye doğru devam ederken uğrayacağımız yerlerden birisi de “Küçükköy” olacak. Bu köy hakkında henüz bilgi sahibi değilseniz, şu linkteki yazıyı okumanızı öneririm:

KÜÇÜKKÖY (YENİÇAROHORİ) – AYVALIK’TA BİR SANAT KÖYÜ

2.Bademli, Dikili-İzmir

Bademli, İzmir ile Ayvalık arasında yer alan ve İzmir’in Dikili ilçesine bağlı olan bir köy. Araştırdığım kadarıyla bu bölgede masmavi koylar ve birbirinden güzel kamp alanları mevcut. Bademli’deki birbirinden güzel koylardan birisi olan Killik Koyu‘nda “Zeytin Gölgesi” kamp alanında iki gece konaklayacağız. Bu kamp alanının hemen yanı başında ise, yine çok bahsedilen koylardan birisi “Küçük Zindancık Koyu” da bulunmakta.

Kamp Alanı Detaylı Bilgi

Harita Konumu

Killik Koyu

3. Hayıtlı Koyu, Dikili-İzmir

Bademli’de Zeytin Gölgesi Kamp Alanı’nda araç üstü çadırımız ile iki gece konaklayıp Killik Koyu ve Küçük Zindancık Koyu’nda denize girdikten sonra 7 km güneydeki Hayıtlı Koyu’na geçeceğiz. Burada ücretsiz bir şekilde kamp yapılabildiğini öğrendik ve bir gece bu koyda konaklamaya karar verdik.

Hayıtlı Koyu

4.Kozbeyli Köyü, Foça-İzmir

Hayıtlı Koyu’ndaki kamp maceramızın ardından İzmir merkeze doğru hareket edeceğiz. Fakat öğle yemeği molası için Foça’ya bağlı Kozbeyli Köyü’ne uğramayı planlıyoruz. Burada Kozbeyli Konağı’nda manzara eşliğinde yemeğimizi yedikten sonra bu köyün alametifarikalarından birisi olarak kabul edilen dibek kahvesini deneyimleyeceğiz. Ardından rotamızı İzmir merkeze doğru çevireceğiz.

Kozbeyli Köyü

5.İzmir

İzmir’e ulaştıktan sonra 3-4 gün boyunca arkadaşlarımızda konaklayacağız. Bu noktada hazır tur rehberlerimiz olacağı için çok detaylı bir araştırma ve planlama yapmadık. Bornova, Urla, Seferihisar gibi lokasyonlarda keyifli aktivitelerde buluşmayı ümit ediyoruz 🙂

Bu gezimizde Kuşadası, Didim, Muğla (Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye, Köyceğiz, Dalyan vs), Kaş, Finike, Çıralı, Adrasan gibi lokasyonlara doğru devam edeceğimiz için ve yaşadığımız il itibariyle İzmir’e çok uzak olmadığımız için İzmir’de Karaburun, Mordoğan, Çeşme, Alaçatı, Sığacık gibi noktaları başka bir gezi planlamasına erteledik 🙂

İzmir’den Kuşadası’na doğru hareket ederken Selçuk’ta Efes Antik Kenti’ne de uğramayı planlıyoruz. Bu gezilerimizdeki deneyimlerimizi blogumda ve Youtube kanalımda paylaşacağım. Bu yazı serisinin birinci bölümünü burada noktalıyorum. Sonraki bölümlerde görüşmek üzere 🙂

Araç Üstü Çadırımızla Bir Aylık Gezi Planımız – 1. Bölüm&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: